YOZGAT (HATTUSAŞ) HAVALİMANI

Projenin Amacı :

Yozgat Valiliğinin 25.04.2012 tarih ve 2931 sayılı yazısında; Valilikçe havalimanı yapımına uygun görülen Deremumlu-Fakıbeyli, Dişli-Gürpınar, Aşağıkarakaya-Babalı olmak üzere üç alternatifin tespit edildiği ve söz konusu alternatiflerin Genel Müdürlüğümüzce yerinde incelenmesi talep edilmiştir.

Hattuşaş (Yozgat) Havalimanına yönelik etüt çalışmaları neticesinde, topoğrafik ve mania açısından Yozgat İlinin doğusunda il merkezine yaklaşık 15 km mesafede Deremumlu-Fakıbeyli mevkiinin, bölgedeki diğer alternatif havalimanı arazilerine göre daha uygun olduğu Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.
Genel Müdürlüğümüz tarafından yapımı planlanan “Hattuşaş (Yozgat) Havalimanı Projesi” için ÇED süreci başlatılmış olup halen devam etmektedir.

“Hava Limanı Yapım, İşletim ve Sertifikalandırma Yönetmeliği (SHY-14A)” kapsamında havalimanı yapım izin talebinin oluşturulmasına yönelik olarak Genelkurmay Başkanlığından ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünden görüş talep edilmiş olup, söz konusu talebe ilişkin DHMİ Genel Müdürlüğünün yanıtı Genel Müdürlüğümüze ulaşmıştır.

Kalkınma Bakanlığının talebi doğrultusunda 06.0.5.2013 tarih ve 10271 sayılı yazımız ile “Hattuşaş (Yozgat) Havalimanı Fizibilite Etüt Raporu” Kalkınma Bakanlığına gönderilmiştir.

Yapımı planlanan “Yozgat Havalimanı Projesinin” yaklaşık maliyet çalışmaları devam etmektedir.

HAVALİMANI ÜNİTELERİNE AİT FİZİKSEL ÖZELLİKLER

Pist

3500x45 m.

Taksiyolu265x24 m.
Apron300120 m. (60x120 m.’lik kısmı anti-icing).
Üstyapı2.000.000 yolcu/yıl kapasiteli Terminal Binası, DHMİ Hizmet Binası, Teknik Blok Kule, Kaza Yangın ve İş Makinaları Binası ile Isı ve Güç Merkezi vb.
Resa240x210 m. (her iki pist başında).
Emniyet Sahası 60x60 m. (her iki pist başında).
Localiser- GlidepathHer iki pist başında teşkil edilecek.
Yaklaşma Işıkları Her iki pist başında pist eşiğinden 1100 m.
Çevre Emniyet Yolu11.500 m.
Çevre Tel Örgü14.300 m.
Açık KanalPist eksenin her iki tarafından 105 m. uzaklığında beton kaplamalı kanal.
Genel Saha TesviyesiYüzeysel suların drenajını sağlayabilmek ve ICAO Annex-14 gereği tesviye edilmiş şerit sahaların oluşturulması amacıyla yapılacak tesviye işleri.
Köy YoluKöylülerin Havalimanı çevresindeki tarlalarına ulaşabilmelerine yönelik sathi kaplama köy yolları yapımı.Nöbetçi Kulübeleri 35 adet.
Elektrik Altyapı Üniteleri
Nöbetçi Kulübeleri35 adet
Elektrik Altyapı Üniteleri